Основна мета реабілітації дітей— допомогти відновити здоров’я, фізичні та когнітивні (пізнавальні) функції та адаптуватися до нових обмежень, максимізуючи їхнє загальне благополуччя. Цей процес може передбачати комплексний підхід для вирішення унікальних потреб і проблем кожної дитини.
Реабілітація — це комплекс заходів, які охоплюють широкий спектр послуг, включаючи фізичну терапію й лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, дієтотерапію, психологічну підтримку й психотерапію, мануальну терапію й масаж, адаптивний спорт, ерготерапію, логопедію, протезування, ортезування та допоміжні пристрої.
Перелік базових реабілітаційних заходів призначається індивідуально залежно від потреб дитини та включає: консультації лікарів, заняття з профільними лікарями і спеціалістами з реабілітації та реабілітаційні послуги (комплекс процедур)
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України від 06.10.2005 №2961-IV «Про реабілітацію осіб з інвалідністю»
Механізм здійснення реабілітаційних заходів із надання реабілітаційних послуг визначає порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 31 та порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №309
Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 31 передбачає здійснення реабілітаційних заходів із надання комплексних реабілітаційних (абілітаційних) послуг дітям з інвалідністю, дітям віком до трьох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності (з метою запобігання виникненню інвалідності) у державних реабілітаційних закладах, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики (далі - державні заклади), комунальних реабілітаційних закладах (далі - комунальні заклади), фінансування функціонування яких здійснюється за рахунок видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення відповідно до статей 87, 89 і 90 Бюджетного кодексу України, та реабілітаційних закладах приватної форми власності, надання послуг у яких забезпечується, зокрема, за рахунок коштів державного бюджету.
Перелік державних закладів (із зазначенням контактної інформації), перелік документів, необхідних для отримання послуг, інформація про умови надання послуг формуються Міністерством соціальної політики та оприлюднюються на офіційних веб-сайтах цих закладів, уповноважених органів, Мінсоцполітики.
Перелік комунальних закладів (із зазначенням контактної інформації) та перелік документів, необхідних для отримання послуг, інформація про умови надання послуг формуються відповідними виконавчими органами обласної, сільської, селищної, міської, районної у місті (в разі її утворення) ради та оприлюднюються на їх офіційних веб-сайтах і на сайтах таких комунальних закладів.
Організація надання послуг у реабілітаційних закладах приватної форми власності за кошти державного бюджету забезпечується відповідно до вимог цього Порядку та/або інших актів законодавства у сфері реабілітації осіб з інвалідністю.
Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №309 визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Соціальний захист осіб з інвалідністю”.
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю визначено відповідальним виконавцем бюджетної програми “Соціальний захист осіб з інвалідністю”. Головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство соціальної політики України. Бюджетні кошти спрямовуються на відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей реабілітаційним установам, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Перелік відповідних реабілітаційних установ формується Фондом за інформацією, поданою реабілітаційними установами та оприлюднюється на офіційних веб-сайтах Мінсоцполітики, Фонду, місцевих і регіональних органів.
Для забезпечення дитини реабілітаційними послугами один з її батьків чи її законний представник подає заяву про направлення її до реабілітаційної установи за формою, затвердженою Мінсоцполітики .
Заява разом з необхідними документами у паперовій формі подається: уповноваженим посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або адміністраторам центру надання адміністративних послуг
Заява разом з необхідними документами подається поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг структурним підрозділам з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичним місцем проживання дитини .