Контроль за виконанням підприємствами та організаціями нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю
Одним з основних напрямків діяльності відділення Фонду є здійснення моніторингу та контролю за виконанням підприємствами, установами, організаціями в тому числі і організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю та фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Працівниками відділення Фонду проводилась активна інформаційно-роз’яснювальна робота з роботодавцями області для забезпечення дотримання вимог ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Так, станом на 01.01.2022 року роботодавцям області, які вчасно не надали звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю (форма № 10-ПОІ), розіслано 273 листи з нагадуванням щодо необхідності подання звітності.
Станом на 01.01.2022 року кількість роботодавців, які використовують найману працю в регіоні з кількістю працюючих 8 і більше осіб, становить 2278, в тому числі 728 бюджетних установ та організацій. Подано звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 10-ПОІ – 1665, в тому числі 567 бюджетними установами та організаціями. Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю виконали 1420 суб’єктів господарювання, в тому числі 374 бюджетних установ. Не забезпечили виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 245 роботодавців, в тому числі 193 бюджетні установи. Кількість осіб з інвалідністю, які фактично працювали у звітному році на підприємствах, що подали звіти у поточному році становить 6505, в тому числі 5999 осіб, які працювали у суб’єктів господарювання, на яких виконувався норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Станом на 01.01.2022 року до відділення Фонду звернулися 3 підприємства з метою отримання довідки про чисельність працюючих, в тому числі осіб з інвалідністю, а саме ПОГ «Мукачівське учбово-виробниче підприємство № 1 УТОС», Ужгородське учбово-виробниче підприємство № 2 УТОГ та Ужгородське виробниче підприємство «Синевір» УТОГ, яким загалом видано 6 таких довідок. Всім їм Закарпатською обласною державною адміністрацією надано дозвіл на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю.
У відділення Фонду протягом 2021 року, відповідно до постанови КМУ № 70, зареєструвались 85 роботодавців та видано 97 довідок про реєстрацію, в тому числі 12 повторно, у зв'язку з зміною назви чи адреси роботодавця.
Відділення Фонду забезпечує надходження до державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Так протягом року 37 роботодавців області нарахували адміністративно-господарські санкції та пеню на суму 2 588,1 тис. грн. Станом на 01.01.2022 року 20 роботодавців сплатили адміністративно-господарські санкції та пеню на суму 1 059,6 тис. грн.
Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю співпрацює з Управлінням Держпраці у Закарпатській області з метою забезпечення дотримання вимог щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Між відділенням Фонду та Управлінням підписано Угоду про співробітництво та організацію взаємовідносин для забезпечення спільної координації дій, спрямованих на виконання норм статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Відділенням Фонду надано перелік роботодавців, які протягом двох останніх звітних періодів не забезпечили подання звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів.