Одним з основних напрямків діяльності відділення Фонду є здійснення моніторингу та контролю за виконанням підприємствами, установами, організаціями, в тому числі і організаціями громадських об’єднань осіб з інвалідністю та фізичними особами, які використовують наймаю працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
З метою контролю за виконанням роботодавцями вимог ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», відділення Фонду співпрацює з Управлінням Держпраці у Сумській області, Департаментом соціального захисту населення Сумської ОДА, Сумським обласним центром зайнятості, головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області та структурними підрозділами вище приведених установ.
Працівники відділення Фонду проводять активну інформаційно-роз’яснювальну роботу з роботодавцями області для забезпечення дотримання вимог ст. 19, 20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». У відділенні Фонду створені всі умови для проведення реєстрації роботодавців та прийому звітів за формою № 10-ПОІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю».
Станом на 01.05.2021 року на обліку відділення Фонду перебуває 2678 підприємств, які використовують найману працю від 8 і більше осіб, в тому числі 855 бюджетних установ і організацій. В поточному році 183 підприємств отримали довідки про реєстрацію у відділенні Фонду, в тому числі 83 довідки видано повторно, у зв’язку зі зміною назви або адреси підприємства.
За результатами опрацювання звітів підприємств м. Суми та Сумської області спостерігаються позитивні тенденції щодо збільшення роботодавців, які виконують законодавчо встановлений норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, які були працевлаштовані у звітному 2020 році. Зокрема, виконали законодавчо встановлений норматив 1891 підприємство, що становить понад 80% від загальної кількості роботодавців – 2358, які надали звіти за формою №10-ПОІ до відділення Фонду
Держава гарантує особам з інвалідністю здобуття освіти на рівні, що відповідає їх здібностям і можливостям. Відділення Фонду відшкодовує витрати на навчання осіб з інвалідністю у вищих, професійно-технічних навчальних закладах, а також отримання ними робочої професії за направленням державної служби зайнятості з метою подальшого працевлаштування.
В Сумській області, з метою поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення до 2023 року, з урахуванням розвитку реального сектору економіки регіону, проводиться робота над розробленням проекту Програми зайнятості населення Сумської області на 2021-2023 роки. При підготовці матеріалів до проекту Програми було враховано положення розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року №1396-р «Про затвердження Основних напрямів реалізації державної політики у сфері зайнятості населення та стимулювання створення нових робочих місць на період до 2022 року». Пропозиції відділення Фонду в частині сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і не здатні, на рівних умовах, конкурувати на ринку праці, були враховані та включені до проекту даної Програми.