Інформація для роботодавців – запорука працевлаштування осіб з інвалідністю
В своїй діяльності Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю використовує таку форму спільної роботи зі службою зайнятості як систематичне – 2 рази на місяць, - проведення спільних семінарів для роботодавців з метою надання корисної інформації щодо працевлаштування людей з інвалідністю, створення нових робочих місць, на які можна працевлаштовувати осіб з вадами здоров’я, в тому числі спеціальних робочих місць для інвалідів, а також надання Фондом фінансової допомоги з оплати навчальних послуг для отримання освіти або зміни спеціальності або підвищення кваліфікації. Важливим питанням також є питання працевлаштування учасників АТО, а також осіб з інвалідністю, які є переселенцями зі Сходу України. Навіть у період карантинних обмежень такі семінари проводились у системі онлайн.
Традиційним стало проведення у Міжнародний день людей з інвалідністю зустрічей у розширеному форматі за участі представників Головного управління Держпраці у Харківській області та представників Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області. Така зустріч відбулась саме в Міжнародний день людей з інвалідністю – 3 грудня.
Усталена система роботи дає певні результати, що призводять до постійного підвищення рівня працевлаштування людей з інвалідністю на Харківщині, а також до збільшення кількості роботодавців, які виконують норматив з працевлаштування людей з інвалідністю, в тому числі бюджетних організацій. Кропітка спільна робота обласного відділення Фонду та служби зайнятості призводить до формування партнерських відносин з роботодавцями, завдяки яким набагато легше вирішувати питання працевлаштування людей з інвалідністю, підбору необхідних фахівців, в тому числі з числа тих осіб, які навчаються за рахунок коштів Фонду, тощо. Консультації представників Головного управління Держпраці у Харківській області та Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області дають змогу роботодавцям уникати будь-яких порушень законодавства, в тому числі щодо людей з інвалідністю.
Протягом 2021 року проведено вже 22 семінари спільно з Харківським міським центром зайнятості, учасниками яких стали 146 представників роботодавців. Представників роботодавців найбільше цікавлять питання подання звітності та виконання передбаченого законодавством України нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю., а також зміни у законодавстві. В індивідуальному порядку роботодавці обговорюють різні складні питання щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, що виникають у повсякденній роботі, а також проблеми створення умов праці відповідно до ІПР.
Реалізація вимог статей 19, 20 Закону України
«Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»
Фахівцями Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів прийняті та оброблені звіти за новою формою № 10-ПОІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік».
Аналізуючи звіти, отримані від роботодавців, спостерігається зменшення кількості працюючих на підприємствах регіону, а тому зменшилася на 698 кількість роботодавців, які, відповідно до чинного законодавства, повинні звітувати до відділення Фонду.
Станом на 01.07.2021 на обліку відділення перебуває 6 559 підприємств, які використовують найману працю від 8 і більше осіб, в тому числі 1 252 бюджетних установ і організацій. У першому півріччі поточного року 508 підприємств отримали довідки про реєстрацію у відділенні Фонду, в тому числі 134 довідки видано повторно, у зв’язку зі зміною назви або адреси підприємства.
До відділення Фонду надали звіти про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 10-ПОІ 6293 роботодавця Харківської області, з них 1245 - бюджетних установ.
Зокрема, виконали законодавчо встановлений норматив 5655 підприємства, що становить 89,9 % від загальної кількості роботодавців, які надали звіти за формою № 10-ПОІ до відділення Фонду.
Загальна кількість осіб з інвалідністю, які працювали у звітному 2020 році на підприємствах, установах, організаціях, у фізичних осіб м. Харкова та Харківській області становить 27 641 осіб, з них чоловіки – 13 915, жінки – 13 726. За місцем фактичного проживання у місці – 19 783 особи з інвалідністю, у сільській місцевості – 7 858 осіб з інвалідністю. Серед осіб з інвалідністю 10 % працюючих до 35 років, й 28 % працюючих понад 60 років.
Від підприємств м. Харкова та Харківської області, які не виконали законодавчо встановлений норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до спеціального фонду Держбюджету станом на 01.07.2021 року надійшло – 6 367,2 тисячі гривень адміністративно-господарських санкцій та пені.
Працівниками відділення приділяється значна увага інформуванню широкого кола громадськості регіону та проведенню консультацій з підприємствами, організаціями, установами та фізичними особами, які використовують найману працю, стосовно дотримання вимог ст. 19, 20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Так, за два квартали 2021 року працівниками відділу забезпечення зайнятості соціального захисту осіб з інвалідністю було проведено 33 зустрічі з роботодавцями та надіслано 467 листів щодо необхідності реєстрації, подання звітів за формою 10-ПОІ.
З початку року разом з Харківським міським центром зайнятості за допомогою дистанційних форм комунікацій проведено 11 семінарів, в яких прийняли участь 54 роботодавців.
Триває співпраця з Головним управлінням Держпраці у Харківській області щодо контролю за виконанням нормативу робочих місць роботодавцями та реєстрації у відділенні Фонду. У березні 2021 року відділення Фонду направлені переліки роботодавців регіону, які не зареєстровані та, які до 1 березня не подали звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік.
Надання довідок про чисельність працюючих осіб з інвалідністю
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів повідомляє, що станом на 01.07.2021 року видано 27 довідок «Про чисельність працюючих осіб з інвалідністю» 17 підприємствам.
Для надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування, представник обласного відділення разом з працівниками Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації відповідно до Положення про робочу групу з питань діяльності підприємств та організацій громадських об’єднань інвалідів Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 20.08.2013 № 315 (зі змінами), приймає участь у перевірках достовірності інформації, що міститься в поданих до обласної державної адміністрації документах підприємств для отримання пільг з оподаткування.
Окремо слід зазначити, що обласне відділення проводить методично-роз’яснювальну роботу з відповідальними працівниками підприємств та організацій з метою обговорення проблемних питань щодо надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування, систематично проводяться зустрічі з керівництвом підприємств та організацій громадських об’єднань.
Працівники відділення є членами Робочої групи та беруть участь у засіданнях Робочої групи з питань діяльності підприємств та організацій громадських об’єднань, що діє при обласній державній адміністрації.
Налагоджена співпраця з Департаментом соціального захисту населення дає змогу вчасно та якісно вирішувати спільні питання.
Навчання для осіб з інвалідністю – нові можливості у працевлаштуванні
У жовтні в Харківському обласному відділенні Фонду відбулось засідання Комісії з розгляду питань щодо надання фінансової допомоги на безповоротній основі особам з інвалідністю для оплати вартості їх навчання та перекваліфікації, що створена при відділенні як міжвідомчий колегіальний орган з метою визначення доцільності надання фінансової підтримки особам з інвалідністю, які звернулися до відділення Фонду. На першому у цьому році засіданні розглянуті питання щодо укладання договорів на навчання 20 осіб з інвалідністю та на продовження навчання на новому кваліфікаційному рівні «магістр» для 2 осіб.
Відповідно до рекомендацій Комісії, відділення Фонду розпочало укладання договорів на навчання з 13 учбовими закладами, в яких за кошти Фонду соціального захисту інвалідів будуть навчатися студенти з інвалідністю. У цьому навчальному році найбільше студентів подали документи до Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди– 4, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна – 3 та Харківського національного університету радіоелектроніки -3.
Традиційно на засідання Комісії прийшли й батьки 4 студентів, яким ще не виповнилось 18 років.
Члени Комісії уважно вивчали документи, що надані особами з інвалідністю, задавали питання щодо вибору майбутньої професії, давали рекомендації щодо працевлаштування в подальшому, тощо. Постійна спільна робота членів Комісії, які представляють різні управління обласної державної адміністрації, службу зайнятості, медичні установи, органи МСЕК та громадські об’єднання осіб з інвалідністю, а також секретаря Комісії, яка приділяє багато уваги кожному студентові дає свої плідні результати: високий процент працевлаштування після навчання. За 10 місяців цього року працевлаштовані 20 осіб з інвалідністю, які проходили навчання за кошти Фонду.