Зайнятість осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану
Сьогодні кожний громадянин України вносить свою частку праці в наближення дня Перемоги у боротьбі з військовою агресією рф проти України.
Свою працю до Перемоги щоденно вносять працівники Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, працюючи з роботодавцями щодо виконання встановленого нормативу по працевлаштуванню осіб з інвалідністю.
Кожне підприємство, яке працює у період воєнного стану, економічно збагачує державу, наповнюючи державний чи місцевий бюджети, дає матеріальну можливість працівникам заробляти собі на життя. В непростий нині час особі з інвалідністю нелегко виборювати право на працю в умовах відкритого ринку праці, конкурувати на рівні з іншими особами. Однак, більшість роботодавців Житомирщини дотримуються виконання встановленого нормативу по працевлаштуванню осіб з інвалідністю, даючи їм робочі місця та дбають про гідне життя в соціумі.
Цьому свідчать такі цифри. Станом на 15.09.2022 року з 3132 економічно-активних підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, до відділення Фонду подали звіти форми №10-ПОІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю» за 2021 рік 2024 роботодавці Житомирської області, з них 649 - бюджетні установи.
Згідно поданих звітів, на 1932 підприємствах, в установах, організаціях, у тому числі їх господарських об’єднаннях, та у фізичних осіб, які використовують найману працю, виконується, законодавчо встановлений, норматив для працевлаштування осіб з інвалідністю, що становить 95,5% від загальної кількості роботодавців.
Кількість осіб з інвалідністю, які фактично працювали у звітному 2021 році у суб’єктах господарювання Житомирщини становить 12476 осіб, (з них 5794 - чоловіки, 6682 - жінки) при нормативі 6288 осіб. Перевиконання нормативу складає 6188 осіб, майже вдвічі більше.
Прикладом служать: ПАТ «Житомирський маслозавод» працює 46 осіб з інвалідністю при нормативі 31 особи, АТОВ «Житомиробленерго» відповідно 232 особи при нормативі 128 осіб, ЗАТ «Житомирські ласощі» працює 60 осіб при нормативі 28 осіб та багато інших суб’єктів господарювання.
За невиконання роботодавцями області встановленого нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до спеціального фонду Державного бюджету України надійшла сума адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 1499821,54 грн.
Опрацьовуючи надану інформацію Пенсійного Фонду України щодо найманих працівників у роботодавців з чисельністю 8 і більше осіб, підготовлено та надіслано 64 листи про необхідність реєстрації у відділенні Фонду, подання звіту про працевлаштування осіб з інвалідністю.
За результатом проведеної роботи виявлено 10 суб’єктів господарювання, які не виконали встановлений норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю. Сума адміністративно-господарських санкцій та пені становить 590202,00 грн. Самостійно розрахувалися 6 підприємств-боржників на загальну суму 402846,00 грн, інші будуть подані до суду.
Фахівці відділення Фонду проводять відповідну роботу щодо інформування громадськості регіону, працедавців, які використовують найману працю, про виконання статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Так, за 8 місяців 2022 року керівництвом та фахівцями відділу забезпечення зайнятості, соціального захисту осіб з інвалідністю було проведено 37 зустрічей з 71 роботодавцем, проведено 4 семінари спільно з Житомирським та Бердичівським міськими центрами зайнятості.
Протягом січня - серпня 2022 року у відділенні Фонду зареєстровано 131 роботодавець, з них - 20 ФОП, 69 - бюджетних установ. Тут знайшли свої робочі місця особи з інвалідністю.
Працевлаштування осіб з інвалідністю залишається пріоритетним завданням відділення Фонду.