3 грудня в Івано-Франківську у Центрі комплексної реабілітації «Донбас-Прикарпаття», відбувся круглий стіл на тему «Реабілітаційний процес в Україні в умовах воєнного часу». Захід приурочено до Міжнародного дня людей з інвалідністю. Представники соціальних структур Донеччини та Прикарпаття обговорювали спільні виклики, досвід і шляхи покращення фізичного та ментального здоров’я населення.
Круглий стіл відбувся за підтримки Міністерства соціальної політики України, Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та державних адміністрацій Івано-Франківської та Донецької областей.
Війна значно ускладнила реабілітаційний процес. Серед тих, хто потребує допомоги: ветерани з пораненнями, внутрішньо переміщені особи, які втратили домівки та роботу, люди, які переживають втрату близьких, діти, що зіштовхнулися з травматичним досвідом.
Головним завданням держави і громадськості стало створення системи підтримки на всіх етапах відновлення, включаючи фізичну, психологічну та соціальну реабілітацію.
Донеччина та Прикарпаття об’єднують зусилля для вирішення спільних завдань та вже зараз успішно реалізують:
формування евакуаційних поїздів для транспортування постраждалих зі сходу на захід;
організацію прихистку для ВПО на Івано-Франківщині;
співпрацю у створенні інклюзивного простору, позбавлення архітектурних і ментальних бар’єрів.
Учасники круглого столу підкреслили важливість активних дій без очікування додаткових ресурсів чи вказівок «згори». За словами ветерана та керівника ГО «Браття з Прикарпаття» Ігоря Козака: «Зручний пандус вартує більше тисячі красивих слів. Потрібно діяти зараз, створюючи доступну інфраструктуру та забезпечуючи людей з інвалідністю освітою і роботою».
На заході було вручено подяки та грамоти активістам, які працюють на благо переселенців і людей з інвалідністю. Зокрема, директор Департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА Олена Токарева від імені голови Донецької ОДА Вадима Філашкіна вручила почесну грамоту колективу Центру «Донбас-Прикарпаття».
В роботі круглого столу брали участь представники державних адміністрацій, громадських організацій, медичних і соціальних установ, а також ветерани війни та активісти.
Об’єднання досвіду й ресурсів різних регіонів України доводить: лише спільними зусиллями можна ефективно підтримати людей, які постраждали від війни. Створення безбар’єрного середовища, забезпечення реабілітації та доступ до освіти й роботи мають стати пріоритетом у державній політиці.
Україна імплементує міжнародні стандарти щодо забезпечення прав і свобод цієї категорії громадян у національне законодавство. Ці зміни насамперед про те, якою державою ми прагнемо бути, – державою без бар’єрів, де кожен має рівні права та можливості.