Продовжуємо знайомство з переможцями конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, для реалізації яких надається фінансова підтримка з державного бюджету у 2021 році.
Представляємо наступного переможця конкурсу у 2021 році - громадську організацію «Громадське об’єднання незрячих фахівців «Реаресурс» з проєктом «Брайлівська абетка – перший крок до повноцінної інклюзії».
Представники громадської організації зазначили актуальність проєкту: на відміну від дітей з порушеннями зору, що навчаються у спеціальних навчальних закладах, діти, що навчаються у класах з інклюзивною формою навчання загальноосвітніх шкіл, не мають доступу до літератури шрифтом Брайля або збільшеним шрифтом, до спеціальних (рельєфнографічних) навчальних посібників. Вчителі загальноосвітніх шкіл у переважній більшості не мають тифлопедагогічної підготовки і методичного забезпечення специфічних форм навчання та виховання таких дітей. Ще менше підготовлені батьки слабозорих і незрячих дітей, що навчаються у класах з інклюзивною формою навчання, хоча у порівнянні з навчанням у спеціальних закладах залученість сім’ї у навчанні та вихованні таких дітей є значно вищою.
Першими кроками стане вивчення шрифту Брайля за допомогою абетки, виготовленої шрифтом Брайля та пласким текстом. Абетка допоможе батькам, вихователям та вчителям дітей з глибокими порушеннями зору в оволодінні шрифтом Брайля, що сприятиме кращому розумінню потреб дітей. Абетка також стане у нагоді особам, які щойно втратили зір та розпочинають вивчення шрифту Брайля.
У першу чергу, абетка призначена для дітей з глибокими порушеннями зору, які навчаються інклюзивно. З цією метою передбачається передати виготовлені примірники абетки обласним управлінням освіти та Департаменту освіти міста Києва для подальшого застосування в садочках, школах або установах, де інклюзивно навчаються незрячі діти або є особи з глибокими порушеннями зору.
Проєкт спрямований на створення для дітей з глибокими порушеннями зору рівних можливостей у доступі до якісної освіти, допомоги їхнім батькам, вихователям та вчителям.