Продовжуємо знайомство з переможцями конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, для реалізації яких надається фінансова підтримка з державного бюджету у 2021 році.
Представляємо наступного переможця конкурсу у 2021 році - громадську організацію «Хмельницький обласний фонд «Соціальний захист та реабілітація інвалідів» з проєктом «Допомога дітям з аутизмом та іншими психомовленнєвими особливостями розвитку «Я МОЖУ».
Представники громадської спілки зазначили, що за останніми даними лише з 2013 по 2017 рік кількість зафіксованих випадків аутизму в Україні зросла вдвічі. Із розвитком медицини та діагностики виявити аутизм у дитини можливо на перших роках життя, що дає можливість такій дитині відновитися, скорегувати або ж значно покращити її навички, знизить ризик десоціалізації та збереже цілісність й здорову атмосферу у родинах. А низка корекційних занять дітей дошкільного віку значно допоможе їм у майбутньому. Адже, науковцями доведено, що до 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати «дитину дощу» до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то з часом таку дитину можна адаптувати до соціального життя. До того ж, такі діти проявляють здібності – іноді просто геніальні – до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину. Якщо ж відсутнє своєчасне втручання, значна частина дітей - аутистів втрачає здатність навчатися й адаптуватися до життя в суспільстві, відбувається процес вторинної аутизації.
З огляду на це та зважаючи на суспільну значимість питання щодо дітей з РАС, актуальності набуває напрацювання всеосяжної системи заходів за принципом «знизу і догори», що включатиме раннє виявлення дітей з РАС та підтримку сімей, у яких є такі діти, загальну поінформованість суспільства про аутизм, створення культурного поля для дітей з РАС. Це дасть можливість побудувати світ, в якому діти з РАС матимуть доступ до ефективних послуг, що, своєю чергою, у майбутньому вже дорослим особливим людям дозволить відчувати себе повноцінними членами суспільства, отримати фінансову незалежність й усвідомлювати власну значимість.
Реалізація проєкту відбувається шляхом проведення тренінгів, курсів, навчальних семінарів, конференцій, форумів, зустрічей у форматі засідань за круглим столом, навчальних, інформаційно-просвітницьких, організаційних та інших заходів.