Меню
  • A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Кабінет Міністрів України та Міністерство соціальної політики впровадили важливі зміни щодо Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності для учасників бойових дій
Опубліковано 20 грудня 2024 року о 11:00

18 грудня на Урядовому порталі опубліковано зміни до Постанови від 01.10.2014 №518, а також, майже одночасно Міністерством соціальної політики було затверджено наказ від 13 грудня 2024 року №539-Н, що вносить зміни до Наказу від 25.05.2022 №158 в частині розширення переліку протезів верхніх та нижніх кінцівок на базі високофункціональних, одних з найтехнологічніших складових у світі.

Відтепер гранична вартість протезу верхньої кінцівки для учасників бойових дій залежно від рівня ампутації та переліку використаних складових становить майже 4,3 мільйони гривень, а нижньої кінцівки – до 3,8 мільойни гривень 

Ці зміни стали можливими за ініціативи Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, що були опрацьовані та впровадженні у тісній співпраці з Міністерством соціальної політки та представниками громадянського суспільства. 

Що визначають ці зміни та чому вони такі важливі?

Найважливіша зміна - це можливість учасника бойових дій отримати високофункціональний протез верхньої або нижньої кінцівок за державною програмою без обов’язкового попереднього первинного протезування. 

Зміни торкнулося і умов отримання протезів для занять спортом, – тепер протези можна отримати без додаткового висновку, який видавався лікарем фізичної та реабілітаційної медицини або лікарем ортопедом-травматологом. 

Учасники бойових дій, за умови хороших показників в реабілітації щодо відновлюваності та адаптивності, можуть отримувати високофункціональні та спортивні протези за державні кошти уже в перші місяці після втрати кінцівки та готовності кукси, проходити навчання та реабілітацію на протезах з найвищими функціональними можливостями та продовжувати активне життя. Раніше термін отримання високофункціонального протезу був встановлений через 12 місяців після первинного протезування. 

Відтепер, одразу отримати високофункціональне та спортивне протезування можливо: 

у разі ампутації верхньої кінцівки на рівні плечового суглоба, на рівні середньої та верхньої третини плеча та у разі ампутації нижньої кінцівки на рівні тазостегнового суглоба, на рівні середньої та верхньої третини стегна, а також у разі ампутації двох нижніх кінцівок; 

в інших випадках, за умови готовності учасника бойових дій до протезування виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом. 

Готовність учасника бойових дій до протезування виробом підвищеної функціональності без попереднього проведення первинного протезування підтверджується висновком мультидисциплінарної реабілітаційної команди про можливість забезпечення учасника бойових дій саме виробом підвищеної функціональності або для занять спортом. 

Ще однієї суттєвою зміною є скорочення терміну експлуатації високофункціонального протезу до 3 років, для учасників бойових дій, які отримали протез підвищеної функціональності без попереднього проведення первинного протезування або у разі продовження служби в у лавах Збройних сил України або інших добровольчих формуваннях територіальних громад, що підтверджується відповідними документами. 

Важливо, що учасник бойових дій, який не продовжує службу, також має право на дострокову заміну виробу підвищеної функціональності через 3 роки за умови неможливості використання такого виробу протягом встановленого строку експлуатації за підтвердження висновком протезиста. 

 Серед інших змін, що були внесені до постанови: уточнення категорій осіб, які мають право на безоплатне протезування; зміни в термінології; зміни підходу до забезпечення спеціальними виробами для занять спортом; доповнення фінансових механізмів; спрощення процедури подачі документів; уточнення умов гарантії.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux