5 грудня 2022 року відбувся круглий стіл «Проблеми людей з інвалідністю в період війни та шляхи їх вирішення» за організації Луганської обласної державної адміністрації за участю Катерини БЕЗГИНСЬКОЇ - заступниці голови Луганської облдержадміністрації, Людмили ДАНІЛІНОЇ – виконуючої обов’язки Генерального директора Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Галини МИСАКОВЕЦЬ – директора Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Олени ПОЛІЩУК - директорки Департаменту соціального захисту Луганської облдержадміністрації, Ольги ШАРУНОВОЇ - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Наталії МАШКО - начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Луганській області, Миколи НАДУЛІЧНОГО - голови ГС «Луганська асоціація організацій осіб з інвалідністю», Катерини ЖУКОВОЇ - голова ГО «Мама діє».
Людмила ДАНІЛІНА окреслила ряд важливих питань щодо забезпечення осіб з інвалідністю в час воєнного стану в Україні. Зокрема, вона зазначила, що до війни в Україні налічувалося понад 2,7 млн. осіб з інвалідністю. У час воєнного стану в Україні, на жаль, кількість людей з інвалідністю збільшилась на понад 100 тис. осіб. На допомогу постраждалим внаслідок війни, людям та дітям з інвалідністю, учасникам бойових дій працюють центри надання адміністративних послуг, управління соціального захисту населення, територіальні відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, громадські об’єднання осіб з інвалідністю, міжнародні благодійні фонди, гуманітарні пункти допомоги при територіальних громадах.
Окрім соціальних виплат та соціальних допомог існує платформа Є-допомога, на якій особі з інвалідністю, постраждалому внаслідок війни можна залишити заявку на отримання допомоги.
Держава піклується про осіб з інвалідністю, в т.ч. забезпечуючи їх допоміжними засобами реабілітації. На сьогодні вже видано 250 000 засобів реабілітації для 70 000 людей з інвалідністю. Понад 28 000 засобів реабілітації видано тільки для учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції. Фінансування для забезпечення допоміжними засобами реабілітації осіб з інвалідністю, учасників бойових дій у 2023 році збільшено вдвічі.
Міністерством соціальної політики України спільно з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю розроблена Пам’ятка із забезпечення допоміжними засобами реабілітації, в якій покроково наданий механізм забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, у тому числі, зазначена інформація про види засобів реабілітації, перелік документів, які подають учасники бойових дій разом із заявою про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у паперовій формі або через Електронний кабінет особи з інвалідністю або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг тощо. Пам’ятка оприлюднена на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України та на офіційному веб-сайті Фонду.
Людмила ДАНІЛІНА підкреслила, що в час воєнного стану в Україні учасники бойових дій, постраждалі, особи з інвалідністю потребують у всебічному інформуванні про можливості державного забезпечення. Робота радників з питань осіб з інвалідністю на рівні територіальних громад є надзвичайно актуальним питанням сьогодення.
«Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю продовжує виконувати свої функції, визначені державою щодо:
- забезпечення допоміжними засобами реабілітації,
- ортезування та протезування учасників бойових дій,
- реабілітації дітей з інвалідністю,
- оплата за навчання студентів з інвалідністю у вищих навчальних закладах,
- оплата за санаторно-курортне лікування,
- працевлаштування і зайнятість,
- взаємодія з громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю,
- гуманітарний фронт»,
- наголосила Людмила ДАНІЛІНА і запропонувала поширити практику проведення круглих столів з обговорення та вирішення проблемних питань щодо соціального захисту осіб з інвалідністю у областях України.