Вагому роль у системі соціального захисту відіграють громадські організації інвалідів та їх підприємства. У Луганській області активну діяльність проводять понад 70 таких організацій, а їх діяльність є важливим фактором соціалізації та інтеграція інвалідів у суспільство. Для координації діяльності громадських організацій рішенням обласної ради та облдержадміністрації створено обласний центр соціокультурної адаптації інвалідів, який очолюють знані в Україні лідери інвалідного руху Баранцова Тетяна та Сорока Олексій. До складу цього об’єднання входять 18 громадських організацій із міст і районів Луганської області, якими проводиться дуже важлива і вкрай необхідна робота, спрямована на розвиток талантів і творчості молоді із проблемами здоров’я. Здійснюється інформаційне забезпечення інвалідів. Надається консультативна та правова допомога, вирішуються проблеми зайнятості та навчання інвалідів. Завдяки послідовній та активній діяльності громадських організацій в області проводиться значна робота по створенню умов для забезпечення життєдіяльності осіб із обмеженими фізичними можливостями.
Зважаючи на те, що громадські організації є неприбутковими та існують за рахунок пожертви, відділення Фонду постійно надає фінансову допомогу на здійснення статутних завдань цих організацій.
З нагоди Міжнародного дня інвалідів відділенням Фонду спільно з Головним управлінням праці та соцзахисту проводиться обласне зібрання громадськості, на яке запрошені представники понад 50 організацій, передбачено нагородження грамотами облдержадміністрації та обласної ради, а також заохочення активістів інвалідного руху.
Заплановано відвідування 10-ти громадських організацій та відзначення 10-річчя утворення Міжрегіонального центру професійної, медико-фізичної та соціальної реабілітації інвалідів, в становленні і розвитку якого активну участь брало Луганське відділення Фонду та надавало фінансову підтримку на зміцнення матеріальної бази цієї реабілітаційної установи.
Із початку року працівниками відділення відвідано близько 60 організацій з нагоди державних професійних та інших важливих подій і щорічно на заохочення активістів інвалідного руху витрачається понад 30 тис.грн. благодійних коштів.
До кінця року заплановано придбання спеціального медичного обладнання 6-ти терцентрам області на суму 1,8 млн.грн.
З метою надання послуг з інформаційного забезпечення відділення Фонду щорічно здійснює передплату друкованих видань соціальної направленості близько 300 інвалідам.
Важливим напрямком соціально-трудової реабілітації є професійне навчання непрацюючих інвалідів і щорічно відділення здійснює оплату за навчання таким інвалідам.
Відділення Фонду плідно співпрацює із навчальними закладами, де навчаються і виховуються діти-інваліди.
Луганська облдержадміністрація 25.11.09р. спеціально на апаратній нараді розглянула питання про роботу органів виконавчої влади та місцевого самоврядування зі створення в області сприятливих умов життєдіяльності осіб із обмеженими фізичними можливостями, в якому активну участь брало відділення Фонду.