2-3 квітня 2025 року у Німеччині відбувся Global Disability Summit 2025, організований завдяки співпраці Міжнародного альянсу з питань інвалідності (IDA) спільно з урядами Німеччини та Йорданії. У заході взяли участь Володимир Василенко, заступник Міністра соціальної політики України, та Віталій Музиченко, генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, за запрошенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні.
Саміт відкрили: Олаф Шольц, канцлер Німеччини, Абдалла ІІ бін аль-Хусейн, король Йорданії, Наваф Каббара, голова та президент Міжнародного альянсу людей з інвалідністю, та Аміна Дж. Мохаммед, перший заступник генерального секретаря ООН.
Глобальний Саміт з Інвалідності спрямований на активізацію глобальних зусиль для реалізації інклюзії осіб з інвалідністю у всьому світі. Подія, яка об’єднує зацікавлених сторін високого рівня, залучає до обговорення прогресу у сфері інклюзії осіб з інвалідністю різні інституції: уряди різних країн, приватний сектор, наукові спільноти, організації громадянського суспільства, організації людей з інвалідністю та фонди. Саміт – це можливість для людей з інвалідністю представити свої пріоритети, погляди та потреби перед світовою аудиторією.
Одним із пріоритетів Саміту є налагодити міжгалузеву співпрацю між особами з інвалідністю та урядом, громадянським суспільством, приватним сектором для покращення життя таких осіб.
Основними темами обговорення Саміту є формування інклюзивних ринків праці та гідної роботи для людей з інвалідністю в усьому світі, представили інноваційні рішення в адвокації, політиці, практиці та партнерстві для підвищення рівності людей з інвалідністю та розширення економічних можливостей.
На саміті було розглянуто основні підходи трансформації систем охорони здоров'я та реабілітації для людей з інвалідністю. Окреслено основні аспекти та виклики щодо розбудови інклюзивної інфраструктури. Шановний принцип, що доступність – це не просто окреме право, а передумова реалізації Конвенції про права людей з інвалідністю. Багато країн прийняли закони та політику доступності, які мають забезпечити доступність інфраструктури, щоб дозволити кожній особі самостійно орієнтуватися у світі, але натомість реалізація залишається нерівномірною. Дані показують, що у країнах, які розвиваються, 33% осіб з інвалідністю вважають своє житло недоступним, тоді як 43% - повідомляють, що недоступним є транспорт.
На майданчиках саміту обговорили основні виклики трансформації освітніх систем у контексті інклюзивності та доступності. Учасники запропонували дієві рішення для покращення національних систем освіти для всіх дітей, зокрема, дітей з інвалідністю.
Зупинилися на ключових питаннях, що стосуються бар’єрів для осіб з інвалідністю, спричинених у наслідок катастроф і збройних конфліктів та бойових дій. Розглянули, як інклюзивні практики можуть бути інтегровані в управління ризиками катастроф та реагування на них.
Провели дискусію стосовно перспектив цифрового розриву та побудови нових зв’язків для осіб з інвалідністю. Адже поширення мережі Інтернет та інформаційно-комунікаційних технологій створює як можливості, так і проблеми для осіб з інвалідністю. Наголосили, що хоч такі технології й мають потенціал для вирівнювання можливостей, але в той час залишаються значні перешкоди в таких сферах, як освіта, охорона здоров’я, працевлаштування та участь у політичному житті.
Закцентували увагу на темі представництва та участі осіб з інвалідністю в суспільному житті та прийнятті рішень. Наразі залучення осіб з інвалідністю є основою демократії, що втілює життєво важливі принципи розширення можливостей та соціальної інтеграції.
Провели пленарне засідання, де розглянули, як фінансові установи можуть максимізувати доступні ресурси для сприяння розвитку інклюзії у суспільстві. Обговорили нові інноваційні моделі фінансування, що передбачають залучення приватного сектору та благодійних внесків та розвитку система надання соціальних послуг, що особливо важливо для України в аспекті реалізації Стратегії деінституалізації, що була затверджена Урядом у грудні 2024 року за ініціативи Міністерства соціальної політики.
Результатом Саміту є розгляд положень Аммансько-Берлінської декларації щодо Глобальної Інклюзії з Інвалідності.
Участь представників України: Володимира Василенка, заступника Міністра соціальної політики України, та Віталія Музиченка, генерального директора Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю - у цьому заході демонструє, що міжнародна співпраця є основою для консолідації зусиль задля подолання викликів, що стосуються покращення життя осіб з інвалідністю.
