04 червня 2024 року заступник керівника Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ганна Сератюкова взяла участь у засіданні Комітету із забезпечення доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури Запорізької області.
Захід пройшов під головуванням керівника апарату Запорізької ОВА Зінаїди Бойко, за участі представника Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю Валентини Кононенко, заступника директора Департаменту соціального захисту населення ЗОДА Вікторії Герасименко, керівників закладів освіти, громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
Порядок денний засідання включав розгляд питань створення безбар'єрних укриттів в школах, зручного доступу до закладів освіти, ЦНАПів, інших громадських місць, будівництво протирадіаційних споруд.
Щодо останніх, то протирадіаційні споруди враховуватимуть не тільки безпекові норми, а й правила доступності: наявність рамок та пандусів, широкі двері та коридори тощо. Наразі виділено кошти на будівництво п’яти таких укриттів, на трьох об’єктах розпочались підготовчо-будівельні роботи.
На заході був представлений спільний проект ДСНС та вчителів Запорізької області. Він передбачає можливість для учнів з порушеннями зору, ознайомитись із «Абеткою безпеки». Це книга для дітей про безпеку життєдіяльності, рельєфні ілюстрації та текст шрифтом Брайля.
«Місце проведення засідання – інклюзивну бібліотеку Запоріжжя – обрано невипадково, в приміщенні якої не тільки обговорювали актуальні питання розбудови безбар'єрного середовища та інфраструктури нашого регіону, але й наочно побачили приклад сучасного безбар'єрного простору для осіб з інвалідністю», - прокоментувала захід Галина Сератюкова.
Однак в цілому Запорізька область, уточнила Сератюкова, в рейтингу безбар’єрності об’єктів фізичного оточення та послуг є регіоном з середнім рівнем доступності.
Згідно з доповіддю начальника Управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації, за підсумками щорічної перевірки на безбар’єрність таких об’єктів, як освітні та соціальні заклади, центри надання адміністративних послуг, гуртожитків, лише 12% з 1709 обстежених об'єктів є повністю безбар'єрними, 22% – частково безбар'єрними.
Представниця ГО «Група активної реабілітації» розповіла про напрямки діяльності організації, послуги з облаштування безбар’єрного житла, діючі програми – табори активної реабілітації, дистанційні консультації, навчальні заходи).
Розвиток безбар’єрної інфраструктури впроваджується також і на рівні приватного сектору, доповіли підприємці. Зокрема, мережі супермаркетів прагнуть бути доступнішими для осіб з інвалідністю, на паркувальних майданчиках виділяється більше місць для осіб з інвалідністю, які розташовують ближче до входу.
У підсумку засідання учасники обговорили питання обміну інформацією між громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування задля реалізації програм по безбар’єрності, внесено пропозицію щодо розширення повноважень комітету доступності щодо контролю та впливу.