В рамках реалізації проєкту “Діалог влади та бізнесу” 01 листопада 2024 року в режимі онлайн відбулася зустріч заступника начальника обласної військової адміністрації (з представниками бізнесу) бізнесом на тему: “Державні гарантії за працевлаштування осіб з інвалідністю”.
Захід відбувся під керівництвом Наталії АРЕНДАРЧУК - заступника начальника Житомирської обласної військової адміністрації.
На зустрічі обговорили питання:
- про особливості працевлаштування осіб з інвалідністю та переваги для роботодавців, гранти на створення або розвиток власного бізнесу для ветеранів та членів їхніх сімей: приклади успішних кейсів (доповідач Галина КОРІННА - директор Житомирського обласного центру зайнятості);
- виконання роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (доповідач Алла КОТОВСЬКА - начальник відділу забезпечення зайнятості та соціального захисту осіб з інвалідністю Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю);
Окрему увагу Алла КОТОВСЬКА звернула на працевлаштування осіб з інвалідністю, які мають таке саме право на працю, як і інші категорії населення. З числа людей з обмеженими фізичними можливостями значна кількість є досвідченими спеціалістами, висококваліфікованими професіоналами.
Також начальник відділу забезпечення зайнятості Фонду проінформувала присутніх про виконання роботодавцями Житомирщини нормативу робочих місць: згідно інформації наданої Пенсійним Фондом України у 2024 році, за звітний 2023 рік в області на обліку перебуває 2804 економічно-активних підприємств, які використовують найману працю від 8 і більше працюючих осіб з інвалідністю. В порівнянні зі звітним 2022 роком на обліку перебувало 2878 підприємств, які використовували найману працю від 8 і більше працюючих осіб з інвалідністю. З цього випливає, що:
- у 2023 році 2438 роботодавців — виконали встановлений норматив робочих місць для осіб з інвалідністю, що становить 87,0% та 366 - не виконали вищевказаний норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю, що становить 13% (від загальної кількості 2804 економічно-активних підприємств, які перебувають на обліку в базі ЦБІ);
- у 2022 році 2374 роботодавців — виконали встановлений норматив робочих місць для осіб з інвалідністю, що становить 82,5% та 504 - не виконали вищевказаний норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю, що становить 17,5% (від загальної кількості 2878 економічно-активних підприємств, які перебувають на обліку в базі ЦБІ).
Разом з тим, особам з інвалідністю нелегко виборювати право на ринку праці, об'єктивно конкурувати з іншими особами, тому Уряд посилив соціальний захист осіб з інвалідністю щодо їх працевлаштування прийнявши ряд відповідних постанов для покращення фінансової підтримки роботодавців, які працевлаштовують осіб з інвалідністю. Тому, в умовах сьогодення, роботодавцям важливо, виходячи із інтересів свого бізнесу, інтересів держави в умовах військового часу та дотримання чинного законодавства, виконувати встановлений норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю.
Хочеться наголосити, що норматив не тільки забезпечує існуючий рівень зайнятості працівників з інвалідністю, а є джерелом фінансування заходів із соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю. Працюємо над тим, щоб працевлаштування осіб з інвалідністю стало свідомим вибором роботодавців, а не лише вимогою закону.